Home » İSLAMİ HÜKÜMLER » Korku ile ümit arasında dua etmek ne demektir?
Korku ile ümit arasında dua etmek ne demektir?

Korku ile ümit arasında dua etmek ne demektir?

Allah insanlara tüm hayatları boyunca Kendisine itaat etmelerini, güzel ahlak göstermelerini, hayırlarda yarışmalarını ve Kendi rızasını kazanmak amacıyla salih amellerde bulunmalarını emretmiştir. Ancak hiç kimse bu yaptıkları sonucunda kesin olarak cennete gireceğinden emin değildir. Bu nedenle insan imanı ne kadar güçlü, Allah’a ne kadar bağlı olursa olsun, her an umut ve korku hisleri arasında yaşar. Bir yandan azabından korkarak, kul olarak yaptığı hatalardan dolayı bağışlanma diler. Bir yandan da Allah’a samimi olarak iman ettiği için Allah’ın hatalarını bağışlayacağını kuvvetle umut eder. Allah’ın merhametine ve bağışlayıcılığına sığınır, eksikliklerini gidermesi için samimiyetle dua eder. Hesap günü Allah’ın hakkındaki takdirini öğrenene kadar da, hem cehenneme gitme korkusunu hem de cennete gitme umudunu sürekli olarak birarada yaşar.(Tevbe Suresi, 103)

’da peygamberlerin de bu şekilde korku ve umut dolu olarak Allah’a dua ettiklerinden bahsedilmektedir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi, 90)

Bir önceki yazımız olan Vahiy ne demektir? başlıklı konumuzda vahiy, vahiy nasıl gerçekleşir ve vahiy ne demektir hakkında bilgiler verilmektedir. MUTLAKA OKUYUN!

Yorum Yazmaya Ne Dersiniz?

E-mail adresiniz yayımlanmayacaktır. İşaretli alanları doldurun lütfen *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top