Home » İMANİ » “Allah’a ortak koşmak” (şirk) nedir?
“Allah’a ortak koşmak” (şirk) nedir?

“Allah’a ortak koşmak” (şirk) nedir?

Şirk, bir insanı ya da herhangi bir varlığı, bir kavramı değerlendirme, önem verme, tercih etme, üstün tutma bakımından Allah’la eşit veya daha ileri düzeyde görmek ve bu çarpık bakış açısıyla hareket etmek demektir. Allah ’da bu durumu “Allah’tan başka ilah edinmek” olarak tanımlar. Bir başka deyişle, Allah’ın herhangi bir sıfatına başkasının sahip olduğunu iddia etmek şirk koşmak demektir. Allah ’da şirkin affedilmeyeceğini haber vermiştir:

Gerçekten, Allah, Kendisi’ne şirk koşulmasını bağışlamaz. Bunun dışında kalanı ise, dilediğini bağışlar. Kim Allah’a şirk koşarsa, doğrusu büyük bir günahla iftira etmiş olur. (Nisa Suresi, 48)

Bir önceki yazımız olan Din Olmazsa Sosyal Sistem Nereye Gider? başlıklı konumuzda imanı artırıcı sorular, imani sorular ve imani soruların cevapları hakkında bilgiler verilmektedir. MUTLAKA OKUYUN!

Yorum Yazmaya Ne Dersiniz?

E-mail adresiniz yayımlanmayacaktır. İşaretli alanları doldurun lütfen *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top